1923Turk'den tam olarak yararlanabilmek için üye olmalısınız.Üye olmak için buraya tıklayın...

1923Turk  
Geri git   1923Turk > Genel Kültür > Terör Örgütleri
Tekrar  
Cevapla
Seçenekler
Okunmamış 31 Ocak 2010, 01:30   #1
VatanTurk
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ekim 2009
Yaka Numarası: 15229
Mesajlar: 4,139
Tesekkür: 1,614
1,357 Mesajina 3,183 Tesekkür Aldi


Standart pkk Tarihçesi...

Kürdistan İşçi Partisi (Kürtçe: Partiya Karkerên Kurdistan ya da پارت ی کار که*رێن ی کوردستان), Türkiye'nin güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısını kapsayan bölgede bir devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için güvenlik kuvvetleri, geçici köy korucuları ve sivillere karşı silahlı eylem yapan yasadışı silahlı örgüt. Örgüt daha çok Kürtçe adının başharflerinden oluşturulmuş pkk ismi ile bilinir. Ayrıca KADEK (Kürtçe: Kongreya Azadî û Demokrasiya Kurdistanê, Türkçe: Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi) ve Kongra-Gel (Halk Kongresi) isimlerini de kullanmıştır. pkk, 7. Parti Kongresi'nde bağımsız bir Kürdistan fikrinden vazgeçtiğini açıklamıştır.

pkk, aralarında Türkiye dahil olmak üzere, Avrupa Birliği, ABD, Birleşmiş Milletler ve NATO gibi bir dizi ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiş, ayrıca ABD'nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde bulunan etnik ayrılıkçı, militan bir organizasyondur.

Türkiye'de Meclis tarafından "terör örgütleri listesi" yayınlanmamıştır. Bununla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı "Türkiye'de halen faaliyetlerine devam eden başlıca terör örgütleri" listesinde "pkk/KONGRA-GEL (Kürdistan Halk Kongresi-KHK)" adı altında yer almıştır.

1974 yılında abdullah öcalan tarafından kurulan PKK'nin ideolojisi, Devrimci Sosyalizm ve Kürt Milliyetçiliği[kaynak belirtilmeli] üzerine kuruludur. PKK'nın amacı, Kürdistan diye tanımlanan, Kürtlerin de yaşadığı, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısı arasında kalan coğrafi bölgede, bağımsız sosyalist bir Kürt devleti kurmaktır.

İdeolojileri:PKK'nin ideolojik yapısı Marksizm, Leninizm, Maoculuk, ve Apoculuk'tur. Ancak son yıllarda örgütün Kürt milliyetçiliğine kaydığı yorumları da yapılmaktadır.

abdullah öcalan, pkk'yi "Kürt proleter devrimci hareketi" ve "ulusal kurtuluş mücadelesi" olarak tanımlamıştır.

Kurulmadan önce

1960'larda başlayan bireysel hareketlerin ülke içinde gelişiminin olası sebepleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgedeki ekonomik ve sosyal yapılar yüzünden ülke genelindeki değişimi aktaramaması bahanesi, üzerinden yarım yüzyıl geçmesine rağmen Osmanlı döneminde yaşanan sosyal ve ekonomik sorunlarının bölgede tekrarlanması varsayımı ve Soğuk savaş yapısı altında Rus ve Suriye gizli servislerinin Güneydoğu Anadolu'daki oluşumlara bilgi, kaynak ve yönlendirme faaliyetleridir.

Doğu mitingleri

Türkiye İşçi Partisi 16 Eylül 1967'de Diyarbakır, 24 Eylül'de Silvan, 1 Ekim'de Siverek, 8 Ekim'de Batman, 15 Ekim'de Tunceli, 22 Ekim'de "Doğu Mitingleri" düzenlemiştir. 23 Mayıs 1971'de Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO) kurulmuştur.

Apocular dönemi (1974-1978)

pkk'nin organizasyon olarak geçmişi 1974'de "Ankara Democratic Patriotic Association of Higher Education" olarak başlamaktadır. Grup, bu dönemde büyük ölçüde öğrencilerden oluşmakta ve başında abdullah öcalan bulunmaktadır. Ankara'da kurulan organizasyon kısa bir süre içinde Güneydoğu Anadolu'ya taşınmış ve bölgedeki genç Kürtler arasında propaganda faaliyetlerinde bulunmuştur.

27 Ekim 1978'de Diyarbakır'ın Lice ilçesi Fis köyünde yapılan bir toplantıyla (1. Kongre) "Kuruluş Bildirgesi"ni düzenler ve adını Kürdistan İşçi Partisi olarak değiştirir.[kaynak belirtilmeli] PKK, bu bildirgeyle hareket alanını genişlettiğini de ilan eder ve yeni bir safha olan şehir eylemleri metotlarını uygulamaya başlar.[kaynak belirtilmeli] Marksist, Leninist temelli etnik bölücü bir organizasyon olması sebebiyle sağ organizasyonlarla da çatışmaya girmiştir. Bu dönemde Başkan olarak Abdullah Öcalan, Başkan yardımıcısı olarak Cemil Bayık, Yürütme kurulu başkanı olarak Şahin Dönmez, Asker sorumlusu olarak Mehmet Karasungur, İstihbarat sorumlusu olarak Mazlum Doğan, Yürütme kurulu üyesi olarak Mehmet Hayri Durmuş, Yürütme kurulu üyesi olarak Öcalan'ın eşi olan Kesire Yıldırım yer aldı.

27 Ekim 1978 tarihli kuruluş bildirgesine kadar olan dönem Apocular olarak adlandırılmaktadır. Apocular ismi özellikle Dikmen toplantısından sonra yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. öcalan'ın politik fikirlerinin geliştiği ve ülke içinde 1970'lerin ortasına kadar gelişen yapılarla bağlantılarının kurmuş, tanıtmıştır. Bu dönemin sonlarında fikirlerini harekete koymak için Güneydoğu Anadolu'da var olan feodal yapıda yer bulması ve bu yapıyı kendi amaçları ve kendi amaçlarınında bölgenin yapısı altında şekillenmesi.[kaynak belirtilmeli]

Apocuların çekirdek grubu 16 kişiden oluşmaktadır. Yıllar içinde bu on altı kişiden sadece Öcalan grupta kalmış, bazıları kendi kuruluşunda rol oynadıkları sistem tarafından öldürülmüştür.[kaynak belirtilmeli]
Şehir Savaşı (1978-1980)

PKK ilk saldırılarını İşçi Partisi'nin Güneydoğu'daki 5 il başkanına yapmıştır.

Kuruluş bildirgesiyle bölgede varlığını geliştirme ve sosyal yapıya bürünme devresi. Devletin terörizm saydığı 43.000 olayın yaşandığı gerçeği altında, PKK Şehir Savaşı döneminde aktif bir yapıdadır. 12 Eylül 1980 büyük oranda Şehir Savaşı dönemini sona erdirse de organizasyonun eylem kabiliyetini ortadan kaldırmamıştır.

pkk'nin çatışmaları sadece karşıt görüşlerin çatışması olmakla kalmayıp 30 Temmuz 1979'da Urfa Milletvekili Mehmet Celal Bucak'a düzenlenen suikastla PKK'yı devletle işbirliği içinde olmakla Kürtleri sömürmekle suçladığı aşiretlere de yönlendirmiştir. [kaynak belirtilmeli]1980 darbesi öncesi diğer komünist gruplar gibi yapılanmış ve propagandasını silahlı eylemlerle duyurmuştur. 1980 ihtilali ülke içinde yaşamın sekteye vurulmasını amaçlayan faaliyetlere karşı bu faaliyetleri yürüten bireylerin etkisiz kılınması amacı ile yürütülmüştür. Darbe öncesi duyum alan Öcalan, ülkeyi terk etmiş ama onunla ülke dışına çıkmayan PKK militanları darbe grubunca yakalanıp hapsedilmişlerdir. Bu grup daha sonra cezaevi direniş hareketinin çekirdeğini oluşturacaktır.[kaynak belirtilmeli]
1980-1984

1979'da öcalan'ın Suriye'ye geçmesi ve Dev-Genç'in temellerini attığı eğitim kamplarını kurması etken olması yatmaktadır. İhtilal'in ülke içindeki eylem alanını kapatması, sol görüşlü organizasyonların, öcalan'ın Lübnan çağrısına cevap vermesine sebep olmuş. 1982-84 yılları öcalan'ın organizasyonun yeniden şekillendirmesine yardımcı olmuştur.

abdullah öcalan ihtilal döneminde Suriye'nin gözetiminde Bekaa Vadisi'ne yerleşmiş ve buradan organizasyonun yeniden yapılandırılmasını planlamıştır. Bu dönemin abdullah öcalan için çok önemli olduğunu daha sonra yazdığı anılarında açıklamaktadır.


VatanTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklam Alanı
Okunmamış 31 Ocak 2010, 01:35   #2
VatanTurk
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ekim 2009
Yaka Numarası: 15229
Mesajlar: 4,139
Tesekkür: 1,614
1,357 Mesajina 3,183 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

Bedenî protesto

* 1982: Mazlum Doğan, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Önen, Mahmut Zengin
* 1990: Zekiye Alkan
* 1992: Rahşan Demirel
* 1995: Nilgün Yıldırım, Bedriye Taş
* 1996: Vedat Aydemir
* 1997: Abdullah Şengüler
* 1998: Mirza Mehmet Çimen, Sema Yüce, Fikri Baygeldi, Welat Azat emirhanoğlu
* 19 Ekim 1998'den sonra: Mehmet Halit Oral vs.

1984-1993

1984 senesiyle pkk yeni bir yapıya bürünmüştür. Kendisine Mao'nun Halk devrimi yöntemini seçmiş ve Suriye'nin desteklemesiyle Güneydoğu Anadolu'da terör metotlarını uygulamaya başlamıştır.
'Uzun süreli halk savaşı' ilan etti. 'Uzun süreli halk savaşı' 1.'stratejik savunma', 2:'stratejik dengeleme' ve 3:'stratejik saldırı' başta olmak üzere üç aşamadan ibaretti.[kaynak belirtilmeli] Bunun ilk aşamasının yöntemini 'Silahlı Propaganda' olarak nitelendirerek Kürdistan Kurtuluş Güçleri (HRK: Hêzên Rizgarîya Kurdistan) kuruldu ve üç birlik oluşturdu: 'Agit' kod adılı Mahsun Korkmaz komutasındaki '14 Temmuz Silahlı Propaganda Birliği' Eruh-Şırnak-Pervari bölgesine, Abdullah Ekinci komutasındaki '21 Mart Silahlı Propaganda Birliği' Hakkâri-Çukurca-Şemdinli ve Ali Ömürcan komutasındaki '18 Mayıs Silahlı Propaganda Birliği' ise Van-Çatak bölgelerine saldıracaktı. Ancak Ali Ömürcan'ın birliği hücuma geçemedi. 15 Ağustos 1984 akşam 21:30'da Eruh ve Şemdinli'de pkk ilk büyük ölçekli silahlı eylemini gerçekleştirdi.

25 Ekim 1986'de Lübnan'da yapılan 3.kongresinde HRK lağvedilerek yerine Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu (ARGK: Artêşa Rizgarîya Gelê Kurdistan) kuruldu. 1991-1992 yılında örgütün artan eylemleri 1993'te doruk noktasına ulaştı. 24 Mayıs 1993'te Bingöl-Elazığ karayolunu kesen pkk militanları, eğitimlerini tamamlayarak görev yerlerine sevk edilen silahsız 33 eri otobüslerden indirerek kurşuna dizdi. PKK'lılar, 13 er, bir polis ve 8 vatandaşı da kaçırdılar. Olayın ardından düzenlenen operasyonda, 10 PKK'lı öldürüldü ve kaçırılanlar kurtarıldı.
1993-1998

Bu dönem örgütün hayatta ve ülkeler arası yapıda kalabilmek için ideolojisini büyük ölçüde yeniden gözden geçirdiği dönemdir. Komünizm (Marksist-Leninist) yerine sosyalizm benimsenmekte ve kadın erkek eşitliğini savunduğunu göstermek üzerede kadınlarda erkek davranışlarını öne çıkarmaya ve cinsel öğeleri göz ardı etme politikası uygulanmaktadır.Parti içinde dine karşı tolerans gösterilmesi bu yapının uzantısıdır.

Bu değişimlerle pkk Kürt devleti söyleminden vazgeçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti devleti altında otonom bir yapı amaçladığını söylemeye başlamıştır.

Bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin savunma harcamalarına ayırdığı miktar bütün harcamalarının %10'una kadar yükselmiştir. Bu dönemdeki askeri faaliyet yoğunluğunu devam ettirebilmek ordu bütçesi için 8 milyar ABD doları yıllık harcama seviyesine ulaşılmıştır.

Mayıs 1997 harekatının Türkiye'ye faturası ise 300 milyon dolar olmuştur.
Başbağlar Katliamı (1993)

Ana madde: Başbağlar Katliamı

5 Temmuz 1993 tarihinde 100'e yakın pkk mensubu, Kemaliye'nin Başbağlar Köyü'nde sivilleri kurşuna dizip evleri ateşe verdi. 31 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.[36][37][38][39] Katliamı pkk üstlendi ve abdullah öcalan Davası'nda PKK'nin eylemlerine örnek olarak gösterildi.[40]
İntihar eylemi (1996)

30 Haziran 1996'da "Zilan" kod adlı pkk'lı kadın militanin (Zeynep Kınacı), Tunceli'de vücuduna sardığı bombaları İstiklal Marşı'nın okunduğu sırada tören alanında patlattigi olay. Olayda ikisi astsubay toplam 6 asker hayatini kaybetmistir. Zeynep Kınacı ayni zamanda tarihte intihar eylemi gerceklestiren ilk kadin militandir.

25 Ekim 1996'da ikinci canlı bomba olayı daha gerçekleşti. Adana'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bahçesindeki polislerin arasına dalan pkk'li Leyla Kaplan üzerindeki bombayı patlattı. Olayda 3 polis hayatini kaybetti.

29 Ekim 1996 Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı sırada Güler Otaş üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda üçü polis, biri sivil 4 kişi hayatini kaybetti.

* Zeynep Kınacı Haziran 1996
* Leyla Kaplan Ekim 1996
* Güler Otaş Ekim 1997
* Fatma Özen Kasım 1998
* Hüsniye Oruç Aralık 1998
* Hamdiye Kapan Aralık 1998
* Meral Maymak Mart 1999
* Canan Akgün Nisan 1999
* Şengül Akkurt Mayıs 2003

1998-2002
Şemdin Sakık'ın teslimi

13 Nisan 1998'de PKK'nın eski ikinci adamı olup örgütten iltica ederek Mesut Barzani'nin yanına sığınmış Şemdin Sakık (Kod adı: Parmaksız Zeki) ve kardeşi Arif Sakık, Özel Harekât birimleri tarafından ele geçirilerek Türkiye'ye getirilmişlerdir.
Öcalan'ın Suriye'den çıkışı
Hafız Esad

29 Ağustos 1998'de Abdullah Öcalan MED TV'de yayınlanan basın toplantısına telefon bağlantısıyla katılarak tek taraflı ateşkes ilan etmiştir.[41] Buna Türkiye Cumhuriyetinin başbakanı Mesut Yılmaz şöyle yanıtlamıştır:

"Eğer Türk devleti ile savaşmakta çaresizliğini anlayıp da teslim olmak için bir adım atıyorsa ben bunu olumlu görürüm. Devamının gelmesini bekleriz. Ama eğer kendine Avrupa'da siyasi platformda yer kazanmak için bir oyun peşindeyse boşunadır. Hiçbir zaman muhatap alamayız."

16 Eylül'de Türkiye Cumhuriyetinin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Suriye'ye hitaben şöyle konuşmuştur:

"Bazı komşularımız bizim iyi niyetimizi, gösterdiğimiz yakınlığı yanlış değerlendirmişlerdir. Uzun zamandan beri Apo denilen eşkıyayı kendi ülkelerinde barındırıp, onu destekleyerek Türkiye'yi terör belasına bulaştırmışlardır. Şunu açıkça söylemek istiyorum: Türk milleti artık bu konuda göstereceği iyi niyetin sonuna gelmiştir. Sabrımız tükenmek üzeredir. Sabrımızı taşırmasınlar."

1 Ekim'de TBMM'nin açış konuşmasında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel:

"Tüm uyarılarımıza ve barışçı açılımlarımıza rağmen hasmane tutumdan vazgeçmeyen Suriye'ye karşı mukabelede bulunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu, sabrımızın taşmak üzere olduğunu bir kere daha tüm dünyaya ilan ediyorum."

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, 6 Ekim'de Türkiye'yi ziyaret ederek arabuluculuk girişiminde bulunmuş ve Türkiye bunu kabul etmiştir.

9 Ekim'de Abdullah Öcalan PKK Yunanistan temsilcisi Ayfer Kaya (kod adı: Rozerin) ve bazı arkadaşları ile birlikte Suriye'yi terk etmiştir. (Bu olay PKK'nin literatürüne "9 Ekim Komplosu" olarak geçmiştir.)

Mısır Dışişleri Bakan Amr Musa 12 Ekim'de Ankara'ya gelerek Süleyman Demirel'e Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın mesajını iletmiştir. 19 Ekim'de Adana'da yapılan Türkiye-Suriye görüşmesinin sonucu "Öcalan şu andan itibaren Suriye'de değildir ve kesinlikle Suriye'ye girmesine izin verilmeyecektir" hükmünü de içeren mutabakat metni imzalanmış ve 20 Ekim'de açıklanmıştır.
Nairobi operasyonu
Bülent Ecevit

Lazarus Mavros adına düzenlenmiş Kıbrıs Cumhuriyeti sahte pasaportunu taşıyan Abdullah Öcalan, 2 Şubat saat 11.33'te Melsa Deniz ve Yunanistan istihbarat mensubu Savvas Kalderides ile birlikte Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gelmiş ve Yunanistan Büyükelçiliğine ait binaya yerleşmiştir.[kaynak belirtilmeli]CIA'den haber alan[kaynak belirtilmeli] Özel Kuvvetler Komutanlığı, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ile birlikte bir operasyonu hazırlamıştır. Öcalan'ın yakalanmasında Mossad'la işbirliği yapıldığına dair söylentiler Mossad tarafından yalanlanmıştır.[42][43] Cavit Çağlar'a ait TC-CAG kuyruk numaralı Falcon 900 B ile operasyon timini Kenya'ya göndermiştir.

Kenya hükûmeti 15 Şubat'ta Öcalan'ın sınır dışı edilmesini talep etmiş ve Öcalan da Hollanda'ya gitmek koşuluyla binayı terketmeyi kabul etmiştir. Ancak Öcalan'ı havalimanına götüren araç aniden konvoydan ayrılarak kaybolmuştur.[kaynak belirtilmeli] Öcalan 16 Şubat saat 3.00'te Türkiye'ye getirilmiş ve dönemin Başbakanı Bülent Ecevit açıklamada şöyle konuşmuştur:

"Dünyanın neresinde olursa olsun devletimizin onu ele geçireceğini söylemiştik. Bu devlet sözünü yerine getirdi, şehit analarına verilen sözü yerine getirdi."

Öcalan'ın Yargılanması (1999)

Öcalan davası

abdullah öcalan 29 Haziran 1999 tarihinde Türk Ceza Kanunu'nun muhtelif maddelerinde geçen ve 125'inci maddesinde müeyyidesi tespit edilen "devletin birliğini bozmaya veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklarda bir kısmının devlet iradesinden ayırmaya kalkışmak" suçundan yargılandı. Yargılanmasına 31 Mayıs 1999'da İmralı Devlet Güvenlik Mahkemesinde başlanan davada Öcalan, pkk terör örgütünü kendisinin kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün kendisinin liderliği ve komutası altında faliyetlerini sürdürdüğünü itiraf etti.[44]

29 Haziran 1999 tarihinde abdullah öcalan, oybirliği ile idama mahkum edildi. Karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından da onandı. Mahkemenin gerekçeli kararında Öcalan'ın, eylemlerinin şiddeti, yoğunluğu ve sürekliliği ile içinde bebek, çocuk, ihtiyar ve kadınların da bulunduğu binlerce insanın öldürülmüş olması ve ülke genelinde ciddi tehlike oluşturması nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 59. maddesinde düzenlenen cezai sorumluluğu kaldıran veya azaltan nedenlerden yararlandırılmamasına karar verildi. Ankara 2 Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından ölüm cezası kararı verildi ancak karar uygulanmadı. Mahkemenin verdiği idam kararı uygulanmadı ve İmralı adasındaki özel hapishanede müebbet hapis cezasını çekmektedir.

Konu VatanTurk tarafından (24 Mart 2010 Saat 13:36 ) değiştirilmiştir..
VatanTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 31 Ocak 2010, 01:43   #3
VatanTurk
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ekim 2009
Yaka Numarası: 15229
Mesajlar: 4,139
Tesekkür: 1,614
1,357 Mesajina 3,183 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

İlk ifadesinde, yakalandıktan sonra kötü muameleye maruz kalmadığını söyledi ve PKK'nın ölümüne neden olduğu insanlardan özür diledi. Daha sonra ifadesinde pkk'nın 140 ayrı ülkeden destek gördüğünü ve eğer idam edilirse pekçok kan döküleceğini, canı bağışlanırsa çatışmaları bitirmeye çalışacağını söyledi.

Bu davada Öcalan, Türk vatandaşı olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve onun ceza kanununu tanıdığını ve savunmasının hukuki değil siyasi olacağını belirtmiştir.
PKK'nın feshi (1999-2002)

Öcalan, 1 Ağustos 1999'da ateşkesin sürdürülmesini ve silahlı güçlerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sınırları'nın dışına çekilerek, sembolik barış gruplarının iyi niyetin bir göstergesi olarak Türkiye Cumhuriyetine gelmelerini ister. Ardından, örgüt tarafından pkk'nın silahlı güçleri sınırların dışına çekilerek, biri dağdan biri de Avrupa'dan olmak üzere iki barış grubu gönderilir.

pkk, 2002'de kendisini fesheder ve yerine Kürdistan Demokratik ve Özgürlük Kongresi KADEK'i kurar. KADEK de AB terör örgütleri listesi'nde yer almaktadır.

Yıllara göre ölümler


Konu VatanTurk tarafından (31 Ocak 2010 Saat 01:55 ) değiştirilmiştir..
VatanTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 31 Ocak 2010, 02:22   #4
VatanTurk
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ekim 2009
Yaka Numarası: 15229
Mesajlar: 4,139
Tesekkür: 1,614
1,357 Mesajina 3,183 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

Araçlar Ve SilahlarKonu VatanTurk tarafından (31 Ocak 2010 Saat 02:30 ) değiştirilmiştir..
VatanTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 31 Ocak 2010, 02:26   #5
VatanTurk
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ekim 2009
Yaka Numarası: 15229
Mesajlar: 4,139
Tesekkür: 1,614
1,357 Mesajina 3,183 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

VatanTurk

Allah Hepsini Helak Etsin İnşallah..Konu VatanTurk tarafından (31 Ocak 2010 Saat 02:34 ) değiştirilmiştir..
VatanTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 02 Şubat 2010, 23:19   #6
niyazi6868
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ocak 2010
Yaka Numarası: 23606
Mesajlar: 215
Tesekkür: 125
16 Mesajina 19 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

komutanım bunlar senin tek sacıyın teli olamazlar ama okadar zahmet edip sunlar için zamanını harcamışşın eline gözüne yazık degmez bu köpek soyları
bizleri bilgilendirmek için yaptıgın emegine tşk
allah razı olsun
niyazi6868 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür Edenler:
Okunmamış 03 Şubat 2010, 00:20   #7
tatarhan
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ocak 2010
Yaka Numarası: 22886
Mesajlar: 51
Tesekkür: 19
6 Mesajina 9 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

komutanım satır araları geçen lenizm sosyalizm kominizm marksizm bu termleri bilenler aslın da pkk ne olduğunu çok daha iyi bilir ve anlar Türkiye'de devrimciliği ve sosyalizmi savunan benim yaş gurubumda bi sürü insan var bunların beyni bulanık ve çürümekte bu kavram Türk Halkının pkk kadar düşmanı olmalıdır.

Konu GökçeN tarafından (17 Şubat 2010 Saat 18:21 ) değiştirilmiştir..
tatarhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 03 Şubat 2010, 15:45   #8
VatanTurk
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ekim 2009
Yaka Numarası: 15229
Mesajlar: 4,139
Tesekkür: 1,614
1,357 Mesajina 3,183 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

Alıntı:
tatarhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
komutanım satır araları geçen lenizm sosyalizm kominizm marksizm bu termleri bilenler aslın da pkk ne olduğunu çok daha iyi bilir ve anlar Türkiyede devrimciliği ve sosyalizmi savunan benim yaş gurubumda bi sürü insan war bunların beyni bulanık ve çürümekte bu kavram Türk halkının pkk kadar düşmanı olmalıdır.

Türkçemize Biraz Daha Özen Gösterelim Lütfen..
VatanTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 17 Şubat 2010, 18:16   #9
re-public
Asteğmen
Üyelik tarihi: Şubat 2010
Yaka Numarası: 26771
Mesajlar: 9
Tesekkür: 2
2 Mesajina 4 Tesekkür Aldi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

pkk nın anasının a... g... cıksın
re-public isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 01 Mart 2010, 23:03   #10
mv.sakal
Asteğmen
Üyelik tarihi: Ocak 2010
Yaka Numarası: 21761
Mesajlar: 4
Tesekkür: 0
1 Mesaja Tesekkür Edildi


Standart Cevap: pkk Tarihçesi...

paylasım ıcın sagolun komutanım

mv.sakal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür Edenler:
Cevapla

Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
Hızlı Erişim

Translate Google

1923Turk - Türk Sitelerine Güvenlik Desteği!
1923Turk.Com 1923Turk Hacker Group, Turkish Hackers, Turk Hacker
Kuruluş:11/10/2006
" Taklitler, Asıllarını Yüceltir "
1923Türk Grubun hiçbir resmi kurum ya da kuruluşla organik bağı bulunmamaktadır. Ülkemize, Bayrağımıza, Devlet Büyüklerimize, Kurumlarımıza, Manevi Değerlerimize Kasteden ve Çocuk İstismarı Yapan Siteler Hedefimizdir.
T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Hukuksal Bilgilendirmeler Icin bizebilgiverin[at]gmail.com

Server HP-4 Clound-Gold on Turkish Online Dedicated Server